top of page

We help

We try to be an example

When we founded our Czech brand VUCH, we already knew that we wanted to help those who were not so lucky or did not have equal opportunities in life. We still keep this promise today, 6 years since the brand was founded. We cooperate with a number of organizations led by Caritas Czech Republic or the organization Life to children as well as with schools through school balls, sports clubs, etc. We are honoured to be able to help and make people happy.

132A8401-Edit_11zon.jpg

VUCH věnuje finanční šek
zvířátkům v nouzi

Z každé objednávky ve dnech 29. 3. až 1. 4. jsme věnovali 10 Kč projektu farma U Veselýho psa.

Presentation of the Financial Cheque to Tělo s příběhem

Thanks to the sale of the charitable Peony handbag, we have donated CZK 159,360 to the Body with a Story project. We express our gratitude to all who have purchased it and wear it on their body with joy and the thought that the story of this project can continue to develop.

132a9707-edit_optimized (1).jpg

Předání  finančního šeku neziskové organizaci Loono

Díky výtěžku z charitativního kalendáře jsme neziskovce Loono věnovali 18 446 Kč. Jde o tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří společně učí veřejnost o zdravotní prevenci.

132A9699-Edit2.jpg

Support for the Fandi mámám Project as Part of Giving Tuesday

As part of Giving Tuesday, we donated CZK 30,000 to the charitable project Fandi mámám. The project supports single mothers and their children.

132A3589-Edit_11zon.jpg
132A5360-Edit.jpg

Financial Proceeds for the Tělo s příběhem project

In July, we donated CZK 24,500 to the charitable project Tělo s příběhem, with which we collaborated on the Vuchlady 2023 project.

CZK 28,400 for Nedoklubko

Nedoklubko is a nonprofit organization that extends a helping hand to parents of prematurely born children. It is to this very organization that we contributed CZK 20 from each order as part of the Vuch Charity Day. We are delighted to announce that, thanks to you, we have managed to raise an incredible CZK 28,400, which will go towards assisting helpless babies.

d998f43e-456a-4c43-80b3-d57d02dc046d.jfif

Charitable Calendar for 2023

Our long-term goal is to offer assistance where it's needed and to spread goodness and joy through our cheerful fashion. This is also the message of our new charitable calendar for 2023, which we are releasing into the world for the third time. The proceeds from its sale will go to support the charitable organization Loono, which focuses on the education and prevention of serious diseases.

Charity Concert Christmas with Wine for Help

As part of the Christmas charity concert Christmas with Wine for Help, we donated 15 products that were included in the raffle at the charity concert in Prague. The proceeds were used to fulfill the secret Christmas wishes of siblings of children who suffer from the terminal illness mucopolysaccharidosis.

wine for help.jpg
3_milukasska drazba.jpg

Products for the St. Nicholas Auction of the Nonprofit Rytmus Eastern Bohemia

Rytmus Eastern Bohemia focuses on supporting disadvantaged individuals, especially those with mental disabilities, in all areas of their lives. Because we see true value in this, we donated 9 products to this nonprofit organization as part of the St. Nicholas auction.

Pink October with Loono

This year, October at Vuch was pinker than ever before. During this month, we supported the nonprofit organization Loono and its Pink October campaign. Together with you, we raised CZK 13,390 for the team of young doctors!

Gift Cheque for the Loono Organization

This year, we partnered with the nonprofit organization Loono, which educates the public about the prevention of various diseases. In connection with this year's VuchLADY, we donated CZK 100 for each girl who signed up, resulting in a total proceeds of CZK 21,800 for this team of young doctors.

Darování produktů do soutěže na 50leté výročí vzniku Muzea loutkářských  kultur

We are native "Chrudimáci," and therefore we gladly offer a helping hand to projects from our region. This year, on the occasion of the 50th anniversary of the Museum of Puppetry Cultures in Chrudim, we donated 10 products as prizes for a competition that took place as part of the anniversary celebrations.

titul.jpg

Humanitarian aid for Ukraine

The 28-day campaign to support people in Ukraine has concluded. During this period, 50% of the sales from selected products were set aside. These funds will be sent to the People in Need organization for humanitarian needs where necessary.

Thanks to you, we managed to raise 125,801 CZK. Nothing more needs to be added. Thank you for joining us in this effort.

Charitativní kalendář 2022

Jsme rádi, že i díky vám můžeme pokračovat v tvorbě charitativních kalendářů. V letošním roce jsme se rozhodli podpořit organizaci Řádu Maltézských rytířů. Tato organizace se snaží pomáhat lidem s nejrůznějšími druhy handicapů.  V rámci focení vzniklo 12 unikátních obrazů z dílny známé malířky Andrei Ehret. Ta na plátno projektovala pocity osobností, které si vybrali jim nejbližší produkt od VUCH. Tyto obrazy, byly vydraženy a dohromady tak s výtěžkem z prodeje putovalo Řádu Maltézských rytířů krásných 110 000 Kč

Hurá na výlet n. 2

Hurá na výlet je chrudimská nezisková organizace, se kterou spolupracujeme už nějakou dobu. Party mladých nadšenců, která se stará o naše seniory, podniká s nimi různé výlety po Česku,  zařizuje jim vzdělávací akce, kulturní akce, koncerty a další zájmové kroužky.

Náš příspěvek organizace plynul ze speciální akce, kdy jeden den jsme z každé objednávky dali 50 Kč právě pro potřeby spolku. Nakonec se vybrala částka 34 750 Kč, která organizaci pokryje 2 výlety, včetně občerstvení pro seniory. 

Jako hrdá chrudimská firma jsme rádi, že v našem regionu podobné iniciativy fungují a že se na nich můžeme v nějaké míře podílet a podpořit tak krásnou myšlenku.

Bobíci do školek

Centrum Anabell

You probably already know our annual Vuchlady contest, where we choose the face of our brand. This year, however, for the first time, we've paired our contest with the nonprofit Anabell to appeal to women's natural beauty. Among others, Centrum Anabell helps young girls with mental health issues and eating disorders, which girls are often afraid or ashamed to talk about. During the Vuchlady event at our Prague branch, where all five finalists of the Vuchlady competition gathered, we presented the Centrum Anabell's director PhDr. Ing. Jana Sladká with a check for 13 600 CZK.  

Ochranné pomůcky do nemocnice

Surely you still remember our first charity calendar, which we published at the end of last year in cooperation with the lovely and talented Marie Renčová Kružíková. The charity calendar from Vuch focused on the beauty of colours and details, and thus symbolized the beauty of small things and joys in life, which we often forget through no fault of our own. By purchasing our calendar, you contributed the full amount to the support of the Department of Paediatric Haematology and Oncology of the 2nd Faculty of Medicine of Charles University and Motol University Hospital in Prague, which focuses on differential diagnosis and comprehensive treatment of children with cancer, malignant blood disease and children with blood disorders. So how did it turn out? Thanks to you, we collected an incredible amount of CZK 89,000. We printed a calendar at our own Vuch costs, and as we promised, we rounded up the amount to CZK 100,000, which we donated to support the Department of Paediatric Haematology and Oncology, 2nd Medical Faculty, Charles University and Motol University Hospital in Prague.

Dárky pro všechny hrdinky sestřičky 

Obdivujeme nasazení všech lékařů a sestřiček a děkujeme jim za péči, které se nám díky nim dostává.  Rozhodli jsme se potěšit chrudimské covidové oddělení malými dárečky a alespoň na malou chvíli jim tak vykouzlit úsměv na tváři. 

Když poprvé vypukla vlna pandemie na jaře roku 2020, zasáhlo nás, jak se český národ dokázal semknout a lidé si začali navzájem pomáhat. Spousta šikovných švadlen se bez nároku na odměnu pustila do šití roušek, sousedi si začali vypomáhat, lidé pořádali sbírky a také značka VUCH se rozhodla, že nebude zahálet. Nakoupila 4500 roušek a 170 respirátorů FFP2 a předala je chrudimské nemocnici.

Helppes

U nás ve Vuch jsme všichni do jednoho obrovští milovníci zvířat, a tak když jsme se rozhodovali před Vánocemi roku 2019, komu uděláme radost tentokrát, volba byla jasná. Uspořádali jsme charitativní den Vuch a vybrali krásných 21 250 Kč na podporu neziskové organizace Helppes, Cílem Helppes je pomoci osobám s nejrůznějšími druhy handicapů k tomu, aby se osamostatnili a začlenili do společnosti prostřednictvím speciálně vycvičených psů. 

3.jpg

Hurá na výlet!

V roce 2019 jsme přispěli finanční částkou neziskové organizaci Hurá na výlet, která pořádá výlety pro seniory nad 65 let a osobám ZTP. Bohužel, díky omezeným kapacitám v autobuse se na výlet nedostanou všichni zájemci. Díky našemu finančnímu příspěvku 20 000 Kč se tak na výlet mohlo vypravit více autobusů najednou.  Víš, že udělat radost můžeš někomu i ty? 

Život dětem 

Vánoce jsem především o radosti, a protože jsme chtěli, aby nejen naše doplňky dělaly o Vánocích radost, rozhodli jsme se věnovat částku 50 Kč z každé uskutečněné objednávky z data 28.12.2018. Toho dne jsme vybrali krásných 28 100 Kč, které poputovaly dělat radost do společnosti Život dětem. Děkujeme, je to zásluha Vás všech! 

1.jpg

Arcidiecézní charita Praha 

Jeden z našich úplně prvních charitativních projektů byla adopce dvou ugandských holčiček Anneny a Nabingi. Anenna má po letech již program ukončený a snad ji posloužil k lepšímu vzdělání, které ji pomůže do budoucna. Další ugandskou holčičkou, kterou máme stále v adopci je Nabingi. Nabingi vzdělávací program stále navštěvuje a jsme s ní v pravidelném kontaktu. Je skvělé vidět, že naše pomoc dává obrovský smysl. 

Do you know anyone who we could help next time?

We want to continue to help, so if you know someone who would deserve our help, write us an email to jankovsky@vuch.cz. We will be happy to get in touch and listen to exactly what we can help with.

16 890 €

The sum of what we've donated to charitable projects since starting the business...

1300 +

We've given over one thousand Vuch products to charitable initiatives, school balls and to people who really need them....

2

We've changed at least two lives in the world for the better, through a long-term adoption programme of two Ugandan schoolgirls.

bottom of page